Systemy zarządzania treścią

Wordpress, Joomla, Drupal

CMS to system zarządzania treścią strony "backend" umożliwiający dostęp i edycje artykułów oraz innych treści na stronie www. Typowe funkcje to logowanie użytkownika, upload grafik i tworzenie treści w postaci newsów i kategorii. Systemy takie jak Joomla czy Wordpress są łatwo rozszerzalne o tysiące pluginów, np. forum, mailer, statystyki odsłon strony głównej i podstron z podziałem geograficznym oraz analizą ilościową i wykresami. Zwykle bogactwo opcji przytłacza twórce, dlatego ich obsługa wymaga doświadczeń.

Layout strony jest konfigurowalny, wygląd finalny może być zmieniono poprzez ustawianie modułów na pozycjach zdefiniowanych w szablonie strony. Każdy "site" może ich mieć wiele - jednak typowo ogranicza się do kilku dla backend'u. Pozycje na stronie daje się łączyć w ciągi generacyjne uszeregowane według pozycji (indeksu).

Strony zgodne z systemem zarządzania treścią są wielojęzyczne, tzn. umożliwiają wprowadzanie artykułów w wielu językach. Treści wyświetlają się w zależności od Systemowych ustawień językowych (Locale).

Zagrożenia związane z CMSami można rozbić na trzy kategorie: dziury w ustawieniach, dziury w oprogramowaniu (pluginach i komponentach pisanych przez firmy trzecie), brak aktualizacji zabezpieczeń. Szczególnie na starych wersjach tych systemów możliwe są do zainstalowania trojany bez dostępu do FTP albo credentiali. Użytkownicy, którzy zakończyli współpracę z projektem powinni być usuwani z systemu. Hasła zmieniane są w regularnych odstępach (np. co 30 dni) poprawiają bezpieczeństwo. Strona administracyjna, która jest wystawiona w stronę internetu i posiada stały sub-adres może zostać całkowicie wyłączona modyfikując ustawienia serwerowe. Utrudni to zdeterminowanie użytkownika, który istnieje już w bazie danych - na starcie każdy z tych systemów instaluje admin usera.

Joomla! – system zarządzania treścią napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL, rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania. Joomla! jest pochodną systemu Mambo.

WordPress – napisany w języku PHP system zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów. Wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie.

Drupal – system zarządzania treścią i framework (ang. CMF content management framework) napisany w języku PHP, używany jest przez ponad milion stron internetowych, czyli około 2% ze wszystkich stron internetowych na świecie i ponad 5% stron posiadających system CMS, są to zarówno blogi, portale informacyjne, aplikacje edukacyjne, strony korporacyjne oraz rządowe, m.in. strona whitehouse.gov, data.gov.uk czy premier.gov.pl.